Chemung Board of Elections
General Election Results
Election Date Tuesday, November 06, 2012
UNOFFICIAL
Last Updated 11/5/2012 2:31:40 PM
Chemung RACES
0 of 86 (0%) election districts finished reporting
PRESIDENTIAL ELECTORS FOR PRESIDENT AND VICE PRESIDENT, Countywide (Vote for 1)
Barack Obama, Joe Biden
DEM
0
WOR
0
0
Mitt Romney, Paul Ryan
REP
0
CON
0
0
Jill Stein, Cheri Honkala
GRE
0
0
Peta Lindsay, Yari Osorio
SOC
0
0
Gary Johnson, James P. Gray
LIB
0
0
Virgil Goode, Jim Clymer
CON
0
0
Write-in
0
0
UNITED STATES SENATOR, Countywide (Vote for 1)
Kirsten E. Gillibrand
DEM
0
WOR
0
IND
0
0
Wendy Long
REP
0
CON
0
0
Colia Clark
GRE
0
0
Chris Edes
LIB
0
0
John Mangelli
COM
0
0
Write-in
0
0
STATE SUPREME COURT JUSTICE 6th Judicial District, Countywide (Vote for 1)
Kevin M. Dowd
REP
0
0
Write-in
0
0
COUNTY CLERK, Countywide (Vote for 1)
Catherine K. Hughes
DEM
0
CON
0
0
Write-in
0
0
LIBRARY DISTRICT PROPOSITION, Countywide, (Vote for 1)
Yes
0
0
No
0
0
23 RACES
0 of 86 (0%) election districts finished reporting
REPRESENTATIVE IN CONGRESS 23rd District, Congressional District 23 (Vote for 1)
Nate Shinagawa
DEM
0
WOR
0
0
Thomas W. Reed, II
REP
0
CON
0
IND
0
0
Write-in
0
0
58 RACES
0 of 86 (0%) election districts finished reporting
STATE SENATOR 58th District, Senatorial District 58 (Vote for 1)
Thomas F. O'Mara
REP
0
CON
0
IND
0
0
Write-in
0
0
124 RACES
0 of 78 (0%) election districts finished reporting
MEMBER OF ASSEMBLY 124th District, Assembly District 124 (Vote for 1)
Christopher S. Friend
REP
0
CON
0
IND
0
0
Write-in
0
0
132 RACES
0 of 8 (0%) election districts finished reporting
MEMBER OF ASSEMBLY 132nd District, Assembly District 132 (Vote for 1)
Philip A. Palmesano
REP
0
CON
0
IND
0
0
Write-in
0
0
LD 7 RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR 7TH DISTRICT (2 Year Unexpired Term), Legislative District LD 7 (Vote for 1)
Neil Milliken
REP
0
CON
0
0
Write-in
0
0
Ashland RACES
0 of 1 (0%) election districts finished reporting
MEMBER OF COUNCIL (3 Year Unexpired Term), Ashland (Vote for 1)
Chad M. McDonald
COM
0
0
Write-in
0
0
Chemung RACES
0 of 2 (0%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE, Chemung (Vote for 2)
Douglas A. Vaughn
DEM
0
REP
0
CON
0
0
Wesley A. Dibble
REP
0
0
Karl Bowers
CON
0
0
Write-in
0
0
Erin RACES
0 of 2 (0%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE, Erin (Vote for 1)
Richard C. Woolever
REP
0
0
Write-in
0
0
Southport RACES
0 of 11 (0%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE, Southport (Vote for 1)
Steven T. Milford
REP
0
0
Write-in
0
0
11 RACES
0 of 5 (0%) election districts finished reporting
PUBLIC LIBRARY DISTRICT, CTSub3 Library 11 (Vote for 1)
Write-in
0
0
TRUSTEE, CTSub3 Library 11 (Vote for 1)
Write-in
0
0
12 RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
PUBLIC LIBRARY DISTRICT, CTSub3 Library 12 (Vote for 1)
Write-in
0
0
TRUSTEE, CTSub3 Library 12 (Vote for 1)
James E. Hare
.
0
0
Write-in
0
0
13 RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
PUBLIC LIBRARY DISTRICT, CTSub3 Library 13 (Vote for 1)
Write-in
0
0
TRUSTEE (1 Year Unexpired Term), CTSub3 Library 13 (Vote for 1)
Timothy M. Blandford
.
0
0
Write-in
0
0
15 RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
PUBLIC LIBRARY DISTRICT, CTSub3 Library 15 (Vote for 1)
Write-in
0
0
TRUSTEE, CTSub3 Library 15 (Vote for 1)
Write-in
0
0
2 RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
PUBLIC LIBRARY DISTRICT, CTSub3 Library 2 (Vote for 1)
Write-in
0
0
TRUSTEE, CTSub3 Library 2 (Vote for 1)
Write-in
0
0
7 RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
PUBLIC LIBRARY DISTRICT, CTSub3 Library 7 (Vote for 1)
Write-in
0
0
TRUSTEE, CTSub3 Library 7 (Vote for 1)
Michael Muldoon
.
0
0
Write-in
0
0
Horseheads RACES
0 of 6 (0%) election districts finished reporting
VILLAGE JUSTICE, CTSub2 Village Horseheads (Vote for 1)
Louis E. Tarantelli
REP
0
CON
0
0
Write-in
0
0
TRUSTEE, CTSub2 Village Horseheads (Vote for 2)
Ronald R. Swartz
REP
0
0
Mike Skroskznik
REP
0
CON
0
IND
0
0
Write-in
0
0